خلیفه سراج الدین حقانی سرپرست وزارت داخله به ولایت تخار سفر کرد

moi-af
چهارشنبه ۱۴۰۲/۳/۲۴ - ۱۷:۲۰
fafd


خلیفه سراج الدین حقانی سرپرست وزارت امور داخله افغانستان در ادامه سفرهایش به ولایت های شمالی کشور از تخار دیدن کرد و طی نشستی در میان مردم سخنرانی کرد.
در ابتدا شیخ القرآن ضیاء الرحمن مدنی والی تخار صحبت کرد، آقای مدنی گفت: تخار همیشه مرکز علم و جهاد بوده است. محدثین، قاریان و فقهای زیادی در این دیار زاده شده اند.
وی به طور نمونه از ابوسلیمان تالقانی که از فقهای بزرگ بود یاد کرد.
در کنار این، آقای مدنی خواستار ساخت بند، سرک، پوهنځی طب و راه اندازی دوره ماستری در تخار شد.
در همین حال خلیل احمد فخری به نمایندگی از بزرگان قومی گفت: 
در نظام های قبلی در ولایت تخار فرقه ۵۵۵ بود که اخیراً از سوی وزارت دفاع به لوا تبدیل شده است و اکنون خواست ما این است تا مجاهدین و افراد مستعد در تشکیل آن جلب و جذب گردد.
از سوی هم، قاضی عنایت الله با تایید پیشنهادات والی تخار گفت: 
ما از نظام حمایت می کنیم، مشورت با علما و آگاهان امری شرعی است و هر مسوول که مشوره را نپذیرد معزول است.
سپس، مولوی نصرالله حذیفه، فرمانده پولیس تخار نیز گفت: خداوند آرزوی ما را برای دیدار با رهبران ما پذیرفته است، الحمدلله هماهنگی خوبی بین ما برقرار است. اگر به ساخت سرک در ولسوالی های هشت گانه منطقه ماوراء کوکچه توجه شود، بسیاری از مشکلات مردم با آن حل می‌شود.
در پایان خلیفه سراج الدین حقانی به ایراد سخنرانی پرداخت و افزود: 
"افغانستان را قلب آسیا می گویند، دل شمال و جنوب ندارد، زمانیکه می‌تپد با هم می‌تپد"
خلیفه صاحب اضافه کرد: آبادی افغانستان به اذن الله متعال صورت میگیرد، اما در عین حال نیاز است تا در جهت افکار سازی تلاش نماییم، اگر نتوانیم دیدگاه وحدت ملی را ایجاد کنیم، همیشه در تضاد خواهیم بود، اندیشه اسلامی و ملی دوای درد افغانستان است. نیمی از افرادی که به خارج از کشور رفتند از بستگان شان در افغانستان بپرسند، که آیا عفو عمومی عملی شده است یا خیر.
 خلیفه صاحب به نقل از امیرالمومنین حفظه الله تأکید کرد: 
شیخ صاحب به ما گفته است که با زندانیان بسیار ملایم باشید و عدالت را در محاکم اجرا کنید، ایشان مواد مخدر را ممنوع کردند اما با این همه بدنبال هیچ نوع امتیازی گیری سیاسی هم نبوده اند.
وی سپس افزود: امیرالمومنین حفظه الله حقوق زنان از جمله حق میراث که مدت ها به آن داده نمیشد را طی فرمانی به آنان دادند.
آقای حقانی همچنان به آغاز کار برنامه های زیربنایی و عامه المنفعه از عواید داخلی، رهبری واحد، کنترل قیمت، امنیت و کار بالای معادن اشاره کرد و افزود که کار و تلاش جدی روی آن جریان دارد.