متن سخنرانی محترم محمد مسعود اندرابی وزیر امور داخله در مجلس استعمایه ولسی جرگه

moi-af
دوشنبه ۱۳۹۹/۸/۲۶ - ۱۴:۵۲
وزیر امور داخله

بسم الله الرحمن الرحیم

نحمده و نصل علی رسوله الکریم

امابعد:

جلالتمآب محترم رئیس ولسی جرگه، اعضای محترم اداری، روسای کمیسیونها، رئیسان محترم گروپهای پارلمانی، نمایندهگان با عزت مردم و هموطنان عزیز حاضرین در تالار و مسئولین رسانههای محترم!

اسلام علیکم ور حمت الله و برکاته !

در نخست میخواهم از همه اولتر قهرمانان نیروهای امنیتی و دفاعی که هم اکنون در سنگرهای گرم حضور دارند و قهرمانان که به شهادت رسیدهاند، از آنها یاد آوری کنم.

بسم الله الرحمن الرحیم

(مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا)ترجمه: در بین مومنین بزرگان و کسانی هستند که صادق ماندن بر آن چیزیکه به خداوند ج تعهد بستند، بعضی شان در این راه جانهای خود را از دست دادند و بعضی شان استوار بدون هیچ نوع تغیر بر این عهد و تعهد استوار هستند.

روحی تمام شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی شاد و  افسران دلیر و شجاع نیروهای امنیتی و دفاعی که واقعا پابند ماندهاند بر آنچه عهد بستهاند گرامی باد.

همین طور به تمام  زخمیان نیروهای امنیتی و دفاعی از خداوند متعال شفا عاجل تمنا دارم. همچنان افراد ملکی که به شهادت رسیدهاند به خصوص شهدای حوادث اخیر ، از خداوند متعال برای شان مغفرت میخواهم.

وکیل صاحبان معزز و محترم!

من میخواهم از تمام هموطنان، از شما و از تمام خانوادههای که به خاطر دفاع از وطن به اساس احساسات وطن دوستی اعضای خانوادههای شان را به خاطر حفاظت مال، جان و ناموس هموطنان خود هدیه کردند، منحیث یک وزیر نه بلکه به حیث یک اولاد این وطن، دستان پدران و مادران اینها را به بسیار تواضع می‌بوسم و جا دارد که از تمام افسران نیروهای امنیتی و دفاعی کشور که اعضای بدن خود را به خاطر دفاع از مال و جان ما و شما از دست دادهاند یاد آوری کنم و خود را متعهد بدانم جهت رسیدهگی هم به اینها و هم به فامیلهای شهدا قهرمان نیروهای امنیتی و دفاعی کشور .

میخواهم به این ترتیب از باور جلالتمآب رئیس جمهور کشور و سر قوماندان اعلی قوای مسلح  که بالای من کردند، سپاسگذاری کنم.

نمایندهگان محترم ملت! در این وضعیت حساس خود را خوشبخت میدانم که به اساس قانون اساسی کشور، در مقابل  نماینده‌گان ملت خود را می‌بینم و از تمام همکاریهای که شما اعضای با افتخار مجلس تا حال با من کردهاید سپاسگذاری می‌کنم.

وکیل صاحبان معظم با عزت مردم افغانستان، من برنامههای خود را در سه بعد متمرکز میکنم و توضیح میدهم.

بعد اول: ما در چه وضعیت قرار داریم و فرزندان شما در پولیس ملی در چه وضعیت ماموریت انجام می‌دهند ضمنا در مورد اصلاحات در پولیس افغانستان، اصلاحات در وزارت داخله برنامه و پلانهای آینده صحبت میکنم.

وکیل صاحبان معظم، وزارت امورداخله ماموریت تامین امنیت، تنفیذ قانون و نظم عامه را دارد و درست به همین دوربین تمویل کنندههای خارجی هم به وزارت امورد اخله در پهلوی بودیجه افغانستان کمک میکنند، ولی حقایق که در اراضی است پولیس ملی افغانستان در خط مقدم یک جنگ تمام عیار علیه مردم افغانستان و تروریزم بین المللی که به ضد نیروهای امنیتی میجنگند قرار دارند و در عین زمان طالبان وارد مذاکره دو دوره‌ی شدند، یک دور مذاکرات با جامعه بین المللی بالاخص نیروهای امریکایی و یک دور وارد مذاکره بین الافغانی هستند. با وجود که بحث از صلح است و امید واریها و علاقه همه ما و شما به صلح است اما طالبان در این دو فرصت به جنگ خود ادامه دادهاند.

سال قبل کوشش عظمی خود را کردند تا این ها در مذاکرات که داشتند اراضی بیشتر شهرهای بیشتر را مورد تهدید قرار دهند تا به خود امتیازات بیشتر در مذاکرات خارجی بگیرند که خوشبختانه به تاسی از هماهنگی بی سابقه انگیزه والا و برنامههای موثر عملیاتی و ایجاد ساختارهای موثر جهت بهبود به رسیدهگی به وضعیت جنگی توانستیم سال گذشته طالبان را شکست دهیم و به اهداف خود نرسند، امسال که مردم افغانستان یکبار دیگر در جرگه صلح به اینها با وجود گذشت زیاد فرصت این را مهیا ساخت تا اینها یکبار دیگر در میز مذاکره بیایند و از فرصت تاریخی استفاده کنند ولی طالبان با نیرنگ و با تغیر تکتیک دست به تخریب اماکن عامه، ماین گذاری، ترور شخصیتها سعی و تلاش برای تشخیص تغشیش اذهان و گرفتن ولسوالیها ورزیدند با وجود که ما در حالات کاهش خشونت آتش بس و در حالت مدافع فعال بودیم اما سکتور امنیتی شما و پولیس شما از نظم و دسپلین وادار گردیدند تا بتوانند حالات متغیر که وجود داشت به او قابل انعطاف باشند و در عین زمان در هرجای و نقطه که دشمن خواست پیشرفت داشته باشد جواب های محکم به انها وارد شد و آخرین مثال این جوابهای محکم را ما و شما در قندهار، هلمند و ارزگان شاهد هستیم .

وکلای معظم، چه من منحیث نامزد وزیر وزارت امور داخله در حضور شما قرار دارم و چه وزرای اسبق که همه منحیث وزیر داخله کوشش های زیاد را کرده بودند اما از سالهای متمادی است که موضوعات مشخص در پیوند به کارکرد وزارت امور داخله مطرح است که همیشه مورد سوال قرار میگیرد، رسیدهگی به خانوادههای شهدای پولیس رسیدهگی به وضعیت معیشتی و لوژستیکی پولیس، تعینات منصفانه و رسیدن حق به حقدار در صفوف پولیس، فساد و سوی استفاده و عدم بازرسی مطلق از پولیس، این موضوعات است که همیشه مورد بحث بوده و  زمانیکه من نیز وارد وزارت داخله شدم با تیم کاری ام عین موضوعات مطرح بود. ما به خاطر بیرون رفت و اقدامات استراتیژیک جهت کاهش دادن این چالشها به حد اخیرش و رسیدن به یک نتیجه مطلوب که سزاوار افغانستان و سزاوار پولیس است که بیشترین شهدا را در هژده سال گذشته در این وطن دادهاند، تمرکز خود را جهت ایجاد برنامههای ساختاری تا بتواند در پهلوی اقدامات مقطعی جهت رسیدن و حل مشکلات که شما همیشه مطرح میکنید به شکل سازمانی با ایجاد ساختار ها و تغیر روند و روش کاری شصت ساله پولیس در بعضی موارد بتواند نقطه پایان را  در دراز مدت و میان مدت به این مشکلات بگذارد.

به خاطر اینکه ما بتوانیم سطح باز پرس پولیس را بالا ببریم و قضایای که متواتر مطرح میشد، ما ریاست به نام امنیت داخلی را زیر بنایش را ماندیم.

بدیل ساختار های که در شش هفت بعد به این موضوع میپرداختند اما یک تصویر واحد از کار کرد پولیس از خوبی افراد  پولیس و رسیدهگی یکسان به کوایف پولیس وجود نداشت. همچنان در بعد اعتماد سازی با مردم ما از شیوه های عصری و جدید و راهکار های جدید پرداختیم که چطور بتوانیم اعتماد مردم را به دست بیاوریم، که مثال از او ریاست خدمات عامه است، که توانسته پروسههای طویل و عریض رسیدهگی به خدمات وزارت امور داخله را به مردم بسیط بسازد و با شیوه جدید و عصری که به حداکثر زمان میتواند به عرایض رسیدهگی کند، معرفی کنم .

این فقط منحیث نمونه در سطح مرکز وزارت امور داخله است دراز مدت برنامه به انکشاف این به سطح حوزات و قومندانی های امنیه قرار دارد که می‌تواند یک گام بسیار موثر در راستای رضایت مردم و اعتماد مردم که پولیس بیشتر با آنها روبرو است انجام بیابد.

عرصه دیگر که ما در آن کار کردیم عرصه تکنالوژی است در عصر امروز هیچ ساختار و هیچ نهاد بدون استفاده از تکنالوژی نمیتواند به یک جای برسد، وزارت امور داخله هم دسترسی به تکنالوژی داشت اما یک خانه یا دروازه که بتواند این تکنالوژی را به شکل دوامدار افغانی بسازد، مدیریت آنرا انکشاف دهد آینده آنرا انکشاف دهد، وجود نداشت به این اساس ریاست تکنالوژی و ارتباطات وزارت امور داخله ایجاد شده، بدیل ریاست مخابره اسبق تا ما بتوانیم در سه سال آینده ظرفیتهای که امروز توسط نهادهای بین المللی به وزارت امور داخله مدیریت میشود با مصارف گزاف، این را بتوانیم با ظرفیتهای افغانی انکشاف بدهیم تا این ها را بهتر مدیریت کند.

ماموریت اساسی دیگر وزارت امور داخله مبارزه با مواد مخدر است که طی فرمانی دو سال قبل وزارت مبارزه با مواد مخدر هم شامل وزارت امور داخله شده ما ضمن انکه با سکتورهای مختلف چون یک پدیده چند سکتوری است در بهبود هماهنگی کار کردیم در عین حال شیوه وساختار مبارزه وزارت امور داخله را با مبارزه با مواد مخدر تغییر دادهایم.

یک ساختار غیر متمرکز که به سطح هر ولسوالی و حوزه یکنفر یا دو نفر بود ما این را به یک ساختار مرکزی تر تا بتوانیم هم ظرفیت جمع آوری اطلاعات در این بعد وهم ظرفیت تحلیل و تجزیه و ظرفیت هدف گیری و عمل بالای اهداف مواد مخدر را منسجم بسازیم و از آسیب پذیری های که مبنی بر دخالت خود مامورین پولیس در امر مواد مخدر بود جلوگیری به عمل بیاوریم.

 وکلای معزم، شما و مردم افغانستان هر روز با یک ساتنمن و یا یک افسر و ساتونکی پولیس روبرو هستید و هر نوع برخورد از این ساتونکی و ساتنمن میتواند که نمایان گر ظرفیت و برخورد وزارت امور داخله باشد، به خاطر اینکه ما بتوانیم این برخورد را معیاری و این برخورد را به همان آرزویهای که شما به فرزندان تان در پولیس دارید، برنامه جامع و کامل باز نگری نصاب تحصیلی تعلیمی پولیس را آغاز کردیم. بر اولین بار نصاب پولیس را در برابر مردم نمایندههای باعزت ملت جامعه مدنی خبرنگاران و تمام اقشار گذاشتیم که ما چطور بتوانیم دروس و نصاب تعلیم سربازان و ساتونکی ها و افسران خود را تغییر دهیم تا جواب گوی توقوعات شما که از یک افسر پولیس و یا سرباز پولیس دارید، باشد.

مبارزه با جرایم یکی از مامور یتهای مهم و اساسی وزارت امور داخله است ما ضمن تدویر پالیسی جدید و راهکار جدید در امر مبارزه با جرایم که بیشتر تمرکز بر وقایوی یعنی شناخت مجرم تا پیگرد مجرم بعد از جرم باشد فلسفه از این پالیسی است که فعلا در چندین ولایت در حال تطبیق  واجرا قرار داده شده است.

وکیل صاحبان معزم، سه برنامه به آینده پولیس وجود دارد، اولین برنامه ما تحت نام انکشاف سازمانی است درست تقویه موارد است که من در موردش در بعد ساختاری صحبت کردم.

ما ساختار های 40 و یا 50 ساله را تغیر دادیم و ساختار های جدید را در حال قراردادن است و یا قرار گرفته است. نیاز به یک مدت زمان تمرکز توجه و حمایه هم به سطح رهبری حکومت و هم به مردم دارد تا ما بتوانیم اینرا به منصه اجرا قرار دهیم تاثیرات و نتایج آنرا در عمل پولیس ببینیم.

یکی از برنام های مهم در این بخش همانا اصلاحات کدری است، همیشه بحث سر تعینات وزارت امور داخله است و همیشه سوال این است که چرا حق به حق دار نمیرسد.

نماینده گان محترم، ما پروسه تعینات، تقرر، تقاعد و تبدیلی را از اول تا آخر را تغییر دادیم، دیگر در وزارت امور داخله ضرورت به عریضه نمی‌باشد که به وزیر امور داخله مراجع شود که احکام دهد، ما در بدل عرایض فورمهها را بزودی معرفی میکنیم که این فورمه ها در ویب سایت به شکل انلاین به دسترس می‌باشد که اگر منسوب پولیس ترفیعات شان اجرا نشده باشد این فورمه ها را خانه پری کرده توسط سیستم به وزارت داخله آورده می‌شود و بعد به مرکز خدمات تعینات که یک مرکز تازه ایجاد شده می‌باشد، رسیدهگی صورت می‌گیرد.

بخش دوم آینده ما در پهلوی کار های که ما کردیم باید آنرا تقویه کنیم پلان استراتیژِیک آینده نیروهای پولیس را که چهار سال آینده را نگاه میکند. در این جا چند موضوع مطرح است، به آینده پولیس و اصلاحات و بردن پولیس به تنفیذ قانون نیاز است که ما وضعیت امنیتی آینده را منیحیث یکی از شاخص های که بتواند این را تشخیص دهد ارزیابی کنیم. اگر صلح نتیجه دهد و ما خشونت ها را به حد پاینش بیارم، به یک مادل به آینده پولیس کار می‌کنیم و اگر جنگها به همین شکل تداوم بیابد به یک مادل دیگه حمایه از پولیس جهت جوابگویی به این جنگ ادامه میدهیم. برنامه استراتیژیک نیروهای آینده پولیس شامل تعبیه قوتهای پولیس نظر به ظرفیتهای پولیس می‌شود همچنان این برنامه ازدیاد 15 هزار نفری در تشکیلات پولیس که سال های متمادی خواست مردم افغانستان بود در نظر گرفته و توافقات ابتدایی تمویل 11 هزار تن با جامعه بین المللی هم صورت گرفته است .

بخشی دیگری از این برنامه مدیریت و تنظیم بهتر ترافیک است که نظر به تقسیم اوقات جواز و تمام لیسانس های که امروز به شکل اوراق با یک پروسه عریض و طویل توزیع و تشریح میشود در شش ماه آینده به طور کامل دیجیتلی میشود و ما میتوانیم که کارت معتبر هم به جواز سیر و هم به بخش های لیسانس داشته باشیم.

تقویت بخش اطفایه پولیس یکی از برنامه عمده دیگری است و هم چنان یکی از مهترین کارهای این برنامه تعبیه و تمرکز پولیس نظر به تهدیدات نه بلکه نظر به جغرافیا و نظر به نفوذ است. در برنامه استراتیژیک آینده پولیس تعبیه پولیس را نظر به نفوذ و جغرافیا در نظر داریم.

برنامه سوم، چون نیم از جامعه ما خانم ها است و جهت رسیدهگی  به قضایا و مشکلات خانم ها نیاز است که برنامه موثر جهت رشد خانم ها در صفوف پولیس و جذب خانم ها در صفوف پولیس باشد، در این بعد کلانترین اقدام ازدیاد تعداد پولیس خانم  از 5 هزار به 10 هزار نفر یا 10 هزار بست است. به خاطریکه ما بتوانیم 10 هزار خانم را جذب کنیم نیاز است که فضای مصئون و اعتماد لازم جهت رجوع به صفوف پولیس ایجاد کنیم که این موضوع منحیث یک بند اساسی در برنام انکشاف نقشه راه پولیس و جود دارد، همچنان با در نظر داشت شرایط امنیتی افزایش امتیازات مادی و معنوی در این برنامه به پولیس در نظر گرفته شده است .

من می‌خواهم در اخیر به نماینده گان محترم مردم اطمینان دهم که نیروهای امنیتی و دفاعی بلخصوص نیروهای پولیس به هرنوع شرایط افغانستان آمادهگی دارند.

ما از سیاسیون و روند مذاکرات حمایت میکنیم و در عین حال آمادهگی کامل به دفع هر نوع پلان دشمن داریم.

ما به این عقیده میجنگیم.

 بسم الله الرحمن الرحیم

أُذِنَ لِلَّذينَ يُقاتَلونَ بِأَنَّهُم ظُلِموا ۚ وَإِنَّ اللَّهَ عَلىٰ نَصرِهِم لَقَديرٌ.

من و رهبری ما و هر افسر به این عقیده میجنگیم که در این وطن ظلم جریان دارد در این وطن استخبارات کشور های بیرونی متخاصم تروریزم  را حمایت میکنند.

ما را خداوند وعده کمک و نصرت داده است ما به این عقیده از جان و مال مردم حفاظت می‌کنیم.